EMDR
Bireysel Danışmanlık24/02/2022

EMDR

Açılımı Eye Movement Desensitization and Reprocessing olan EMDR Terapisi (Türkçe açılımı Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), oldukça etkin bir psikoterapi yöntemidir.

1987 yılında Francine Shapiro tarafından keşfedilmiş ve sonrasında çeşitli bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.Terapist, danışanın gözlerini sağa ve sola hareket ettirerek (ki bu genelde terapistin parmağını gözlerle takip etmek şeklinde olur), beyninin her iki yarım küresini hafifçe uyarır ve bu şekilde danışanın kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşmasını sağlar. Buna alternatif olarak, dikkatin bir yönden diğer bir yöne aktarılmasını sağlayan çeşitli aletler de bulunmaktadır. Bu hızlı göz hareketleri (genellikle uykunun REM evresinde ortaya çıkar) veya dikkatin farklı yönlerden gelen uyarılara odaklanması, danışanın iyileşme sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir.

EMDR, Türkçe açılımı Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme olan bu yöntem, oldukça etkin bir psikoterapi yöntemidir.1987 yılında Francine Shapiro tarafından keşfedilmiş ve sonrasında çeşitli bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

EMDR’nin işleyiş şekli, hangi sorunlarda etkili olduğu gibi bilgileri EMDR yazımızda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

EMDR İLE DEPRESYONU YENMEKEMDR Fobi, travma, anksitete gibi psikolojik sıkıntılarda olduğu gibi depresyonda da oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
Tedavide genellikle kişinin işlevselliğini düşüren düşünceler ve davranışlar ele alınır. EMDR, beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlar. Kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulması, öğrenmenin sağlanarak bilginin adaptif bir şekilde depolanması mümkün olur. Danışan artık rahatsız olmaz ve anıyı yeni ve sağlıklı bir perspektiften görür.

Spesifik konular üzerine ya da daha temel çocukluk çağı yaşantılarla da çalışabilir. Tedavinin gidişatına göre seans süreleri değişebilir.

İstanbul‘da Bakırköy konumunda bulunan Divan Psikolojik Danışmanlık Merkezimize gelerek siz de EMDR ile Depresyon Tedavisi terapilerine başlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi veya randevu almak için; 0532 307 97 40 numaralı telefon üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.