Evlilikteki Tehlikeler
Bireysel Danışmanlık21/03/2022 15:19:02

Evlilikteki Tehlikeler

 


Herkes zaman zaman romantik ilişkisinde sorunlar yaşayabilir. Bazen de bu sorunlar tekrarlanır,tekrarlanır,tekrarlanır… Bu konuda insanlara danıştığınızdaysa,bilimsel bir çalışmadan temel almayan,önerilerini sıralarlar,John Gottman ilişki sorunlarının bilimsel bir çalışma nesnesi haline getirmiş,romantik ilişkilere dair 40 kitap yazmış ve hayatının 40 yılını buna adamış önemli bir psikologdur.Bu çalışmaların sonunda iki tür çift tanımlamıştır,”Ustalar”(ilerlemeyi başarabilenler) ve “Yıkımcılar”(İlerleyemeyenler), Bu “Yıkımcı” olmaktan çıkıp “Usta” olmak istiyorsanız bu makale tam size göre.

İLİŞKİ KIYAMETİNİN DÖRT ATLISI

Yaptığı 40 yıllık çalışmaların sonucunda John Gottman "Ustalar'ın kaçındığı,"Yıkımcılar"ın ise tekrar tekrar yaptığı ilişkinin kötüye gideceğine dair dört başat özellik belirlemiştir.

Eleştirel Olma: Taraflardan birinin diğerinin kişiliğine ya da karekterini sorun olarak işaret etmesidir. Ustalar ise bunun tam tersini yaparlar:Tartışmaya oldukça nazik bir biçimde,sorunu küçülterek başlarlar ve duygularından,nelere ihtiyaç duyduklarından bahsederler. Eleştirel olma daha çok kadınların bir davranışı olmakla birlikte erkeklerin ilişkiyi nasıl berbat ettiklerine birazdan değineceğiz.

Savunuculuk: Mahşerin ikinci atlısı eleştirilmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar.İki biçimi vardır:

 

 

  • Karşı saldırı
  • Masum bir kurban olma sızlanma
  • Partnerleri eleştirel olduğunda bile Ustalar savunucu davranmazlar.Eleştiriyi kabul eder.etmese bile problemin bir parçası olma sorumluluğunu alırlar ve şöyle derler: "Hadi,konuş benimle.Bu konu hakkındaki duygularını işitmek istiyorum."

 


Hor Görme: Partnerin onurunu kıran,ondan üstünmüşçsine yukarıdan yapılan konuşmaları kapsayan aşağılama sadece ilişkinin bitişinin en önemli yordayıcısı olmakla kalmayıp,aşağılanan kişinin sonraki zamanlarda yakalanması muhtemel enfeksiyon hastalıkların sayısını da yordamaktadır.

Duvar Örme: İletişimi tıkamak ya da duymazdan gelmektir.Partnere "Umrumda Değil" demenin pasif halidir.Bunu yapanların %85'i erkektir.

Sizde bu konudan muzdaripseniz bizi arayarak Bakırköy psikoloji merkezimize gelip profesyonel destek alabilirsiniz.