Yeni Evli Çiftleri Bekleyen Sorunlar ve Üstesinden Gelme Yolları
Çift ve Evlilik Danışmanlığı11/05/2022 13:35:45

Yeni Evli Çiftleri Bekleyen Sorunlar ve Üstesinden Gelme YollarıSon zamanlarda en fazla birlikte olduğunuz, düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız üzerinde en büyük etkisi olan kişiyle hayatınızın en sihirli, en mutlu günleri geçirmek için artık resmi bir bağ ile birliktesiniz. Evliliğin ilk beş yılı birçok “ilkin” varlığından dolayı son derece keyifli olabilir. Ancak yine bu süre içerisinde, hayat yolculuğunda beraber ilerledikçe bazı şeylerin evlilik öncesinden biraz farklı olduğunu, kimi zaman radikal olabilecek düzenlemeler gerektirebileceğini göreceksiniz. Pek çok evli çift, özellikle de evliliğin ilk yılında, belirli bazı sorunlarla karşılaşırlar ve bu sorunlarla yüzleşerek çözmeye çalışanlar ilişkilerini kuvvetlendirerek devam ederler. Burada verilen önerilerin ilişkinin romantizmini azaltacağını düşünebilirsiniz. Fakat önerilenler ilişkinizi daha da yakın kılmanın tek yolu olan duygularınızı paylaşmaktan başka bir şey değildir. Nedir o sorunlar derseniz okumaya devam etmenizi öneririm.

Para ve Finans

Evliliğinin başındaki pek çok çift ilişkilerine borçlarını da getirir. Bu durum para harcama eğilimlerini karşılıklı öğrenmeye çalışan yeni evli çift için bir stres kaynağı olabilir. Özellikle de taraflardan birisinin bu süreç içerisinde harcadığı para daha fazlaysa bu durum daha da zorlaşmaktadır.
Eşlerin para harcamaya ilişkin tutumları birbirinden farklı olması muhtemeldir. Başlangıçta pek çok evlilikte eşlerin maddi konulardaki tutumu benim olan senindir düsturunu gütmektedir. Zaman içerisinde eşlerden biri diğerinin harcamalarından şikayet etmeye, diğer eş bu şikayetleri duymaktan şikayet etmeye başlarlar.
Kendinizi maddi konularda tartışırken bulduğunuzda önce ikiniz de oturun. Hem kişisel hem de bir çift olarak değerlerinizi ve amaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir konuşma başlatın. Kısa ve uzun vadeli planlarınız arasında sizin için en önemliler ne, bunları sıralayın: Uzun ve pahalı tatillere mi, alış verişe ya da spor salonlarına mı para harcamak istiyorsunuz? Ya da iki yıla kadar siteden bir ev almak sizin için olmazsa olmaz mı? Aylık ne kadar para biriktirmeyi hedefliyorsunuz ?
Bu tip sorular kişisel ve çift olarak hayallerinizi, ideallerinizi, hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olur. Maddi hedeflerinizi belirleme, düzenleme ve gerçekleştirme konusunda her ikinizin de sorumlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Kayınlar

Pek çok evlilikte kayınvalide, kayınpeder gibi kayın ebeveynlerle olan ilişki korku filmi olarak tasvir edilir. Kayın ebeveynlerinizin gerginlik ve stres anlarında ne gibi tepkiler verdiklerini evlilik hazırlıkları esnasında görmüş olmanız hiç şaşırtıcı olmaz. Evlendikten sonra da kişiliklerinizin çarpışması mümkündür.
Kayınlarınızdan kaynaklı sorunlar ortaya çıkmaya başladığında gerginliğinizi eşinizle paylaşın. Saygılı olmayı unutmayın, sonuçta ne olursa olsun bu kişi(ler) eşinizin ebeveynleri. Ancak çaresiz de değilsiniz. Kayınebeveynlerin ilişkinize ne kadar müdahil olabileceklerine dair sınırlarınızı belirleyin. Bunu yaparken gerekirse kendi ebeveynlerinizle olan ilişkilerinizden getirdiğinizi öfke, kızgınlık, korku, endişe gibi duygularınızı açıklayan bir mektup yazıp eşinize vermek sizi anlamasını sağlayabilir. Yazmak, düşüncelerinizi organize etmenize ve böylece daha akılcı olmanıza yardımcı olur. Net ve açık bir iletişimle sadece kendi ailenizden değil yeni ailenizden de başlayarak konuşun.

Zaman Yönetimi

Artık evli olduğunuza göre artık beraber daha çok vakit geçirmeyi ummaktayken eşinizin iş dışındaki tüm vaktini neden sizinle geçirmediğini anlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durum eşinizin daha “yapışkan”, sizin de bu duruma daha içerlemiş olmanıza yol açar. Peki neden daha önce beraber zaman geçirme konusu sorun oluşturmamıştı? Evliliğe uzanan romantik ilişkilerde insanlar naif bir biçimde birbirlerinin benimsemedikleri özellikleri görmezden gelirler. Bu nedenle farklar su yüzüne çıkmaz, çıksa da karşı tarada duyulan hisler tarafından bulanıklaştırılır.
Evlilik sonrasında geçmişten getirdiğiniz dostluklarınızı sürdürmeniz ve birbirinizden ayrı bir yaşantınızın olması önemlidir. Her ikinizin de isteklerini karşılayabilecek, gerçekçi beklentiler geliştirin. Örneğin her akşam yemeğinde beraber olmak yerine hafta da bir kaç akşam yemeğinde beraber olmak gibi bir planlama yapmak her ikinizin de beklentilerini ve isteklerini karşılamanızı sağlayabilir. Birbirinizin hobilerine katılımcı da olabilirsiniz. Eğer eşiniz sizin bir hobinize katılmaktan sıkıldıysa, bir başka hobinize katılımcı olması için onu cesaretlendirebilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu bir evlilik için birbirinize vakit ayırdığınız, dengeli bir takvimin önemli olduğunu unutmayın.

Bazı Şeylerin Cazibesini Yitirmesi

Bir kaç aylık evliyken bir zamanlar size çok çekici gelen bazı şeylerin artık sizi çıldırttığını fark edebilirsiniz. İlk tanıştığınızda size çok çekici gelen sinema bilgisi artık sizi çılgına çeviren şeyler listesinde zirveye yerleşmiştir. Bir anda bütün zamanınızı beraber geçirmeye başlamış olmanız bu cazibe yitimine neden olanların başında gelmektedir. Ancak unutmayın ki o halen daha evlenmeden önceki aynı insan. Bu gerçekten yola çıkarak eşinizin sizi rahatsız eden tuhaf özellikleri onu o yapan şeylerden bir kısmı olduğunu kabul edin. Son tahlilde aşık olduğunuz kişi bu kişiydi.
Eğer sizi rahatsız eden küçük şeylere gark olduğunuzu hissediyorsanız kendi başınıza kalabileceğiniz ya da arkadaşlarınızla geçireceğiniz bir zaman ayırın. Zaman içerisinde eşinizin bu tuhaflıklarına alışacak ve bunların sizi gark etmesine izin vermeyeceğiniz zamanı kendinize ayırmakta ustalaşacaksınızdır.

Ev İşleri

Sağlıklı bir ilişkide beklentiler oldukça önemlidir. Eğer beklentileriniz uyuşmuyorsa birinizin hayal kırıklığı yaşaması şaşırtıcı değildir. Geçmişte kadınların ev dışı çalışma yaşamına katılımı sınırlı olduğundan geleneksel Türk aile yapısından temel görevi ev işleri olarak inşa edilmekteydi. Pek çok kişi böyle bir aile ortamında büyüyerek nasıl davranmaları gerektiğini buradan öğrenmiştir ve ilişkilerinde de bu öğrendiklerini sergileme eğilimindedirler.
Günümüzde ise kadınların ev dışındaki katılımı önemli ölçüde artmıştır. Bu doğrultuda konvansiyonel görevi olarak görülen ev işlerini kocasıyla paylaşmak istemesi son derece doğaldır. Kaldı ki şahsi kanaatimce kadın sadece “ev hanımı” olsa dahi ev işlerinin sorumluluğu paylaşılmalıdır. Evlilik bir takım oyunu olduğundan her iki tarafından bu oyunun gerektirdiklerini adaletli bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yapılması gereken ev işlerini bireysel bir çabayla yerine getirmektense, ekip çalışmasına uygun şekilde düzenleyip güç ve yeteneklere görev dağılımı yapılması yararlıdır. Eşinize bu konudaki beklentilerini söylerken onu kendisini savunmak zorunda hissedeceği bir pozisyona oturtmamaya dikkat edin. Eşiniz yardımlarınız için teşekkür edecektir, tabi siz de ona.

Özbakım

Evliliğin ilk yılında çiftler birbilerinin yanında kendilerini son derece rahat hissederler. Hatta bazen o kadar rahat hissederler ki kişisel hijyen, özbakım ve bedenlerinin görünüşüne verdikleri önemi dahi ihmal edebilirler. Çünkü evli olmak yeni bir sevgili aramak zorunda olmadığınız anlamına gelir. Bu durum sadece ilişkinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da bozar. Evlilik sonrasında da, özellikle de çocuk sahibi olmayı ve “aile” olmayı planlıyorsanız, sağlıklı yaşam biçimini sürdürmelisiniz. Akşam yemeğinden sonra dışarı çıkıp yürümek ya da sabahları koşmak gibi her ikiniz içinde keyif verici, basit egzersizler bulmanız yararınızadır. Kişisel temizliğinize de önem verin mutlaka. Evli olmak eşinizi tavlamak için çabalamayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez.

Yakınlık

Evlilik hayatında sık ortaya çıkan sorunlardan birisi de yakınlığın eksikliğidir. Artık bir karınız ya da kocanız olduğu için öncelikleriniz değişmiştir, cinsellik ilgi alanları listesinde alt sıralara gerilemiştir. Evlilik kimi zaman çiftlerin ajandasının, iş hayatı, ebeveyn ziyaretleri, arkadaş toplantıları vb. konularla oldukça yoğunlaşmasına neden olur.Bir de kendinize ayırmak istediğiniz zaman olduğunu düşünürsek ajandanın kalabalıklığı daha iyi anlaşılır.
Eğer ilişkiniz bu haldeyse o ajandaya bir göz atın ve zaman yaratın! Ne için mi? Tekrar eşinizle buluşmak için. Pek çok kişi evlilikte cinselliğin kendiliğinden ortaya çıktığını düşünür lakin gerçek pek çok evli çiftin cinsellik için önceden planlama yaptığıdır. Bu zamanı oluştururken ikinizin de yorgun olmadığı bir ayarlama yaptığınızdan emin olun. T.V ve telefonların da kapalı olmasını söylemeye gerek var mı bilmiyorum.